SUOMEN COACHING-YHDISTYKSEN HISTORIAA

Suomen coaching-yhdistyksen perustava kokous pidettiin 7.6.2004. Kokouksessa olivat mukana yhdistyksen perustajajäsenet Kristiina Harju, Tiina Harmaja, Kaj Hellbom, Maj-Len Holmberg, Maili Lepola, Riika Perho ja Antti Pöyhönen.

JÄSENMÄÄRÄN KEHITYS

  • 31.3. 2005 – noin 80 jäsentä
  • 14.10.2005 – 109 jäsentä
  • 12.10.2006 – 149 jäsentä
  • 31.8.2008 – 155 jäsentä
  • 31.8.2009 – 206 jäsentä
  • 31.8.2010 – 260 jäsentä
  • 31.8.2011 – 321 jäsentä
  • 31.8.2012 – 380 jäsentä
  • 31.8.2013 – 411 jäsentä
  • 31.8.2014 – n. 400 jäsentä
  • 31.8.2015 – 362 jäsentä
  • 31.8.2016 –
  • 31.8.2017 – 270 jäsentä

TOIMINTAKAUDET JA HALLITUKSET

TOIMINTAKAUSI 2017 - 2018

  • Annele Aarni-Wiklund  puheenjohtaja
  • Terhi Mäkiniemi varapuheenjohtaja
  • Hannele Martti, syyskokouksesta 9.10.2017 alkaen
  • Mirva Mäki-Petäjä
  • Peter Peitsalo
  • Minna Rasila
  • Taru Tuomisto, syyskokouksesta 9.10.2017 alkaen
  • Vesa Ristikangas

TOIMINTAKAUSI 2016 - 2017

  • Annele Aarni-Wiklund 12.1.2017 alkaen, puheenjohtaja
  • Nina Karlsson 1.9.2016-12.1.2017, puheenjohtaja
  • Terhi Mäkiniemi 12.1.2017 alkaen, varapuheenjohtaja
  • Hanna-Kaisa Lindfors 1.9.2016-12.1.2017, varapuheenjohtaja
  • Tapani Rinne
  • Peter Peitsalo syyskokouksesta 27.10.2016 alkaen
  • Minna Rasila, syyskokouksesta 27.10.2016 alkaen
  • Vesa Ristikangas, syyskokouksesta 27.10.2017 alkaen
  • Marja Tuomaala, varajäsen, ero 27.10.2017
  • Reetta Vanhanen, varajäsen, ero 27.10.2017

TOIMINTAKAUSI 2015 - 2016

  • Heli Koistinen, puheenjohtaja
  • Hanna-Kaisa Lindfors, varapuheenjohtaja
  • Tuula Masalin
  • Pilvi Nybom
  • Tapani Rinne
  • Riitta Sutinen
  • Johanna Tuomisto
  • Carita Vilén
  • Tuula Kiuru-Ahvonen, varajäsen
  • Anna-Mari Tilli, varajäsen

TOIMINTAKAUSI 2014 - 2015

  • Heli Koistinen, puheenjohtaja
  • Carita Vilén, varapuheenjohtaja
  • Pilvi Nybom
  • Minna Pietikäinen
  • Riitta Sutinen
  • Anna-Mari Tilli
  • Merja Uschanoff
  • Pia Winqvist
  • Tuula Kiuru-Ahvonen, varajäsen
  • Pia Rekomaa, varajäsen

TOIMINTAKAUSI 2013 - 2014

  • Minna Pietikäinen, puheenjohtaja
  • Pia Winqvist, varapuheenjohtaja
  • Aapo Aittola
  • Riitta Hautala
  • Timo Kasper
  • Aleksi Litovaara
  • Anna-Mari Tilli
  • Merja Uschanoff
  • Ritta Sutinen, varajäsen
  • Inke Zimmerman, varajäsen

TOIMINTAKAUSI 2012 - 2013

  • Reijo Kauppila, puheenjohtaja
  • Minna Pietikäinen, varapuheenjohtaja
  • Aapo Aittola
  • Riitta Hautala
  • Eeva Jaakonmäki
  • Timo Kasper
  • Aleksi Litovaara
  • Anjariitta Savolainen
  • Pia Winqvist, varajäsen
  • Inke Zimmerman, varajäsen

TOIMINTAKAUSI 2011 - 2012

  • Johanna Koskimies, puheenjohtaja
  • Mari Mattsson, varapuheenjohtaja
  • Eeva Jaakonmäki
  • Reijo Kauppila
  • Marjo-Riitta Ristikangas
  • Anjariitta Savolainen
  • Pirjo Somerkivi
  • Tatiana Stranius
  • Aapo Aittola, varajäsen
  • Curt Ruokolahti, varajäsen

TOIMINTAKAUSI 2010 - 2011

  • Johanna Koskimies, puheenjohtaja
  • Mari Mattsson, varapuheenjohtaja
  • Sanna Puhakka
  • Marjo-Riitta Ristikangas
  • Curt Ruoholahti
  • Pirjo Somerkivi
  • Tatiana Stranius
  • Matti Urho
  • Timo Tommila, varajäsen
  • Kari Valkonen, varajäsen

TOIMINTAKAUSI 2009 - 2010

  • Minna Rasila, puheenjohtaja
  • Raija Peltola, varapuheenjohtaja
  • Reijo Mylläri
  • Sanna Puhakka
  • Curt Ruoholahti
  • Ari Tikka
  • Matti Urho
  • Timo Tommila, varajäsen
  • Varpu Välimaa, varajäsen

TOIMINTAKAUSI 2008 - 2009

  • Lea Lillkåll, puheenjohtaja
  • Raija Peltola, varapuheenjohtaja
  • Mertzi Bergman
  • Ranja Koverola
  • Jarmo Manner
  • Leena Merikallio
  • Reijo Mylläri
  • Minna Rasila

TOIMINTAKAUSI 2007 - 2008

  • Tapani Rinne, puheenjohtaja
  • Leena Merikallio, varapuheenjohtaja
  • Ranja Koverola
  • Lea Lillkåll
  • Marita Malinen
  • Jarmo Manner
  • Ilona Rauhala
  • Vesa Ristikangas

TOIMINTAKAUSI 2006 - 2007

  • Tapani Rinne, puheenjohtaja
  • Juha-Pekka Airo
  • Maili Lepola
  • Marita Malinen
  • Sira Niipola
  • Ilona Rauhala
  • Vesa Ristikangas
  • Antti-Juhani Wihuri

TOIMINTAKAUSI 2005 - 2006

  • Kaj Hellbom, puheenjohtaja
  • Juha-Pekka Airo
  • Tiina Harmaja
  • Maili Lepola
  • Riika Perho
  • Antti Pöyhönen
  • Riitta Uhrman
  • Antti-Juhani Wihuri

TOIMINTAKAUSI 2004 - 2005

  • Kaj Hellbom, puheenjohtaja
  • Tiina Harmaja, varapuheenjohtaja
  • Kristiina Harju
  • Maj-Len Holmberg
  • Maili Lepola
  • Riika Perho
  • Antti Pöyhönen
  • Riitta Uhrman