Positiivinen johtaminen – hyvinvoinnin, kasvun ja oppimisen mahdollistamista tilaisuuden kouluttaja Sanna Wenström, KT, FM, AmE, 17.11.2026

Positiivinen johtaminen – hyvinvointia, kasvua ja oppimista – 17.11.2026

Ajankohta: ti 17.11.2026 klo 17.00 - 18.30

Toteutus: virtuaalisesti Zoom-alustalla

Kouluttaja: Kouluttaja: Sanna Wenström, KT, FM, positiivisen johtamisen tutkija

Suomen Coaching-yhdistyksen jäsentilaisuudessa positiivisen johtamisen tutkija, valmentaja ja tietokirjailija Sanna Wenström avaa, mitä positiivinen johtaminen tarkoittaa, mihin se perustuu ja miten positiivisena johtajana voi kehittyä. Puheenvuoro tarkastelee aihetta coachingin ja valmentavan otteen ammattilaisten näkökulmasta

Positiivinen johtaminen on johtamisteoria, teoriaperhe tai johtamisparadigma, jossa tuloksellisuuden ymmärretään rakentuvan ihmisten hyvinvoinnin, kasvun ja oppimisen kautta. Tutkimukset osoittavat, että positiivinen johtaminen on yhteydessä työn imuun ja sitä kautta organisaatioiden tuloksellisuuteen, tehokkuuteen ja toiminnan laatuun.

Positiivinen johtaminen rakentuu vuorovaikutuksessa ja arjen käytännöissä

Positiivinen johtaminen kohdentuu ihmisten väliseen vuorovaikutukseen ja yhteistyöhön, yksilöllisten vahvuuksien laaja-alaiseen tunnistamiseen ja hyödyntämiseen, itsensä johtamiseen, psykologisesti turvalliseen tunneilmapiiriin sekä niitä tukeviin käytänteisiin ja rakenteisiin.

Uusin positiivisen johtamisen tutkimus nostaa keskiöön autenttisuuden sekä reflektion merkityksen johtajana kasvamisessa sekä sen, miten tätä voidaan tukea erilaisin valmennuksellisin keinoin.

Tämä puheenvuoro tarjoaa coachingin ja valmentavan otteen ammattilaisille läpileikkauksen siitä,

  • mitä positiivinen johtaminen on
  • mitä positiiviseen johtamiseen kuuluu
  • miten positiivisena johtajana voi kehittyä.

Samalla pääset tutustumaan tuoreisiin tutkimustuloksiin ja uusiin käsitteisiin, kuten reflektiopolkuun (6xT) ja tunnekotiin, jotka avaavat uusia näkökulmia johtajuuden, oppimisen ja kasvun tukemiseen.

Kouluttaja: Sanna Wenström, KT, FM, positiivisen johtamisen tutkija

Positiivinen johtaminen – hyvinvoinnin, kasvun ja oppimisen mahdollistamista – 17.11.2026 tilaisuuden puhuja, Sanna Wenström

Sanna Wenström, KT, FM, AmE, on positiivisen johtamisen tutkija, valmentaja, kehittäjä ja tietokirjailija sekä ammattipedagogi ja opettajankouluttaja. Wenström väitteli positiivisesta johtamisesta ja organisaatioista vuonna 2020.

Hän on julkaissut laajasti kansainvälisiä tutkimuksia positiivisesta johtamisesta, vahvuuksista, työn imusta ja psykologisesta pääomasta sekä ollut toimittajana ja kirjoittajana kansainvälisen tiedekustantamon julkaisemassa Positive Leadership Research-based Insights of the Future of Leadership  -teoksessa.

Lisäksi Sanna on kirjoittanut aiheesta kaksi suomenkielistä tietokirjaa, toteuttanut laajoja kehittämishankkeita ja kouluttanut tuhansia johtajia, esihenkilöitä ja asiantuntijoita. 

Päätoimessaan Wenström työskentelee korkeakoulun tutkimus- ja kehittämisyksikössä. Sivutoiminen yritys Vahvuuttamo Oy kehittää ja kouluttaa laaja-alaiseen vahvuusnäkemykseen perustuvaa VOIMAKEHÄ®-menetelmää.  

Sanna Wenströmin Positiivinen johtaminen – Johda paremmin opetus- ja kasvatusalalla tarkastelee positiivista johtamista tutkimustiedon ja käytännön esimerkkien kautta.

Teoksen lähtökohtana on huomion suuntaaminen siihen, mikä yksilön, tiimin ja organisaation tasolla toimii ja tukee hyvinvointia, oppimista ja tuloksellisuutta.

Kirja tarjoaa myös käytännön työskentelymalleja johtamisen ja organisaatioiden kehittämisen tueksi erityisesti opetus- ja kasvatusalalla

Positiivinen johtaminen – Johda paremmin opetus- ja kasvatusalalla -kirjan kansikuva.
Kaikilla vahvuuksilla – Opas laajan vahvuusnäkemyksen käyttöön opetuksessa, kirjoittanut Sanna Wenström, kirjan kansikuva

Sanna Wenströmin Kaikilla vahvuuksilla – Opas laajan vahvuusnäkemyksen käyttöön opetuksessa esittelee vahvuuksia luonteenvahvuuksia laajemmin.

Teoksessa vahvuuksiin kuuluvat myös taidot ja osaaminen, kiinnostukset, arvot, resurssit sekä luontainen kyvykkyys.

Kirja yhdistää teoriatietoa käytännön esimerkkeihin, pohdintatehtäviin ja harjoituksiin, ja se pohjautuu Wenströmin ja Laura Paason kehittämään VOIMAKEHÄ®-vahvuustyökaluun ja ohjauskonseptiin

Jäsentilaisuus tukee coachin ja valmentavan otteen ammatillista osaamista

Positiivisen johtamisen teemat liittyvät suoraan siihen, miten ihmisten vahvuuksia, oppimista, kasvua ja toimijuutta voidaan tukea työelämässä. Coachingin ja valmentavan otteen näkökulmasta aihe tarjoaa tutkimukseen perustuvan kehyksen tarkastella vuorovaikutusta, reflektiota ja johtajana kehittymistä.

Kehitä omaa ajatteluasi ja tule mukaan Suomen Coaching-yhdistyksen jäsentilaisuuteen kuulemaan Sanna Wenströmin puheenvuoroa positiivisesta johtamisesta.

Liity jäseneksi ja olet mukana Suomen suurimmassa coachingin ja valmentavan otteen yhteisössä

Jos et vielä ole jäsen, nyt on aika liittyä – liittyminen käyt helposti: klikkaa tästä liittymislomakkeelle
Jäsenmaksu on vain 70€ vuodessa. Pieni panostus, josta sinulle on suuri hyöty.

Liity Coaching-yhdistyksen jäseneksi! Tarjoamme oman osaamisen kehittämistä, verkostoitumista ja näkyvyyttä coaching-ammattilaisille sekä kaikille coachingista ja valmentavasta otteesta kiinnostuneille.