Coaching Day’ssä keskustellaan tänä vuonna valmentavasta johtajuudesta, coachingista kuntaorganisaation osaamisen kehittämisvälineenä sekä niin coachin omasta kuin muiden itseluottamuksen vahvistamisesta.
executive coach Vesa Ristikangas:
VALMENTAVA JOHTAJUUS VAATII ASENNETTA JA HEITTÄYTYMISTÄ KAIKILTA
Valmentava johtajuus vaatii asennetta ja heittäytymistä kaikilta.
Valmentava johtajuus on kokonaisvaltainen tapa olla, vaikuttaa toisiin ja tulla vaikutetuksi. Se perustuu luottamukseen ja kuuluu kaikille. Ristikangas puhuu siitä mitä osallistaminen ja haastaminen oikeasti vaativat, ja keneltä.
Vesa Ristikangas on systeeminen tiimicoach. Yli 15-vuotisen valmentajakokemuksensa viitoittamana Vesa hyödyntää työsään monipuolista koulutustaustaansa sekä organisaatio- ja ihmistuntemustaan.
kehittämispäällikkö Hilma Aminoff:
COACHING ORGANISAATION OSAAMISEN KEHITTÄMISEN KOKONAISUUDESSA
Kaupungin osaamisen kehittäminen lähtee aina tarpeesta ja tavoitteista. Coaching on menetelmä, jota voidaan hyödyntää yksilö- ja yhteisötasolla osaamisen kehittämisessä hyvin, mutta samalla se tarjoaa vaikuttavan keinon koko kaupunkiorganisaation kehittämiseen strategisten tavoitteiden suuntaisesti.
Vantaalla on coaching valittu palvelutuotteeksi juuri näiden kolmen osaamisentason kehittämiseksi. Coachin asiakas ei ole vain yksilö/ryhmä tai näidenesimies, vaan coach työssään vie eteenpäin myös kaupunkitasoisia tavoitteita omalta osaltaan. Vantaalla näemmekin coachin strategisena kumppanina.
mentaalivalmentaja Niko Leppänen:
MITEN VAHVISTAA OMAA JA TOISTEN ITSELUOTTAMUSTA COACHINGISSA?
– Mistä terve ja kestävä itseluottamus coachingissa tulee?
– Miten päästä nopeasti yli vastoinkäymisistä ja nollata epäonnistumiset sekä pettymykset coachingissa?
– Miten omaa ja muiden itseluottamusta voi vahvistaa?
Hinta:
Tilaisuus on Suomen Coahing-yhdistyksen jäsenille ilmainen.
Ei-jäsenille tilaisuus maksaa 70€ sisältäen seminaarin. Mikäli liityt jäseneksi ennen tapahtumaa, maksat vain liittymismaksun (50e) ja pääset mukaan vuoden ykköstapahtumaan Coaching Day 2017.